Tesla Bu Sene Türkiye’ye Gelecek

Amerikalı uluslararası elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla’nın kurucu ortaklarından ve de Üst Yöneticisi (CEO) görevindeki Elon Musk, kendine ait Twitter hesabı üstünden gerçekleştirdiği paylaşım kapsamında; ”Bu sene içinde Tesla’yı Türkiye içerisinde piyasaya çıkartmayı planlamaktayız.” ifadelerine yer verdi.

Amerika asıllı milyarder, paylaşımı içerisinde; ”Ülkenizi sevmekteyim ve piyasaya sunma konusunda bizzat orada bulunacağım.” ifadelerine yer verdi.

Şubat ayından itibaren Tesla’nın üretmiş olduğu toplamdaki elektrikli araç sayısı tam olarak 300.000 taneyi geçti.

Şirketin en popüler araçlarından olan ve bugüne kadarki süreçte 200.000 taneden çok satmış bulunan Model S, 2015 ve de 2016 senelerinde dünyanın en fazla satan elektrikli aracı olmayı başarmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)’na ait en güncel verilerine bakılırsa, mart ayı sonunda Türkiye’de yaklaşık olarak 12,2 milyon tane trafiğe kayıtlı otomobil bulunmakta.

Avrupa Otomobil Üreticilerinin Birliğinin (ACEA) yayımladığı verilere bakılırsa, geçmiş olduğumuz seneden beri Avrupa Birliği içerisinde 15,1 milyon tane yeni otomobil kaydı yapıldığı esnada, söz konusu olan bu miktar Türkiye içerisinde 729.500 seviyesinde idi.

Türkiye’ içerisinde Tesla şirketine ait olan elektrikli otomobillerini kullanan bireylerin sayısı birkaç yüz kişiyi bulmuşken, şarj istasyonları ile birlikte servis hizmetlerinin yetersiz olması genel bir şekilde elektrikli araç piyasasının önünde yer alan en büyük engeller şeklinde gösterilmekte.

Uzmanlar ise, yüksek petrol fiyatlarının yanı sıra Türkiye’nin petrol konusunda dışa bağımlılığı göz önüne alındığı zaman, elektrikli araçların ülke içerisinde yaygınlaşmasının petrole bulunan bağımlılığı azaltabilecek olduğunu da vurgulamakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir