Paslanmaz Çelik Nedir?

Paslanmaz çelik, en az %10,5 krom elementi içermekte olan demir – karbon alışı olarak tarif edilebiliyor. Krom elementin paslanmaz çelik içerisinde kullanılmasındaki temel etken ise çeliğin paslanmaya karşı aktif şekilde korumasına yardımcı olmasıdır. Paslanmaz çelik, ismini diğer çeliklerin lekelenmemesi ve korozyona uğramamasından dolayı paslanmama ismini almaktadır. Malzemenin ileri seviyede de kullanılması için yapılan karışım sayesinde havacılık endüstrisinde korozyon dayanımlı çelik olarak isimlendirilen tip ve ebatlarda hizmetler sağlamaktadır. Kullanılacak yere göre şekillendirmelerle üretilen paslanmaz çelikler verilen çalışma koşullarına göre ömürleri biçilebiliyor. Yani nerede kullanılacağına bağlı olarak ömrü belirlenen paslanmaz çelik kalite konusunda kendisinden ödün vermemektedir. Ürünün insan sağlığı açısından da olumlu etken yaratmasıyla birlikte hemen hemen her gün kullanmış olduğumuz çatal ve kaşık setlerinde de sık olarak kullanılmaktadır.

Korozyona ve Oksitlenmeye Karşı Yüksek Direnç Gösterirler

Paslanmaz çelikler insan hayatında pek çok yerde kullanılabilmesiyle birlikte içerisinde bulunan malzeme kalitesine göre değişiklikler görülebiliyor. Çeliğin kullanılacağı alana göre seçim yapması ömrü bakımından daha uzun vadelerde uzamasına yardımcı oluyor. Yani sistem analizleri sırasında ürün nerelerde nasıl kullanılacağı tiplerde kullanılacak malzemelerin önceden belirlenmesi ileriki zamanlarda yer alacağı bölümde daha dirençli işlev görmesine yardımcı olacaktır. Paslanmaz çelik üretildiği mekana göre şekil belirtilirken yüksek hava sıcaklarına maruz kalan odalarda oksitlenme direnci en az %13 kullanırken, açık hava şartlarında karşılaşacağı zorluklara göre %30’a kadar krom ilavesi alabiliyor. İçerisinde bulunan özelliklerden dolayı hava ile temas olduğu zamanlarda üstünde bulunan CR203 tabakası sayesinde yeni bir katman oluşturarak içerisinde bulunan metalin su, toz ve diğer doğal ortamlarda oluşacak durumlara karşı koruma sağlamaktadır. Bu da paslanmaz çeliğin ömrünü uzatmaktadır.

Yırtılmalara Karşı Gösterdiği Direnç

Paslanmaz çeliklerin içerisinde kullanılan materyaller sayesinde yırtılma veya açıklık durumlarıyla karşı karşıya geldiği zamanda çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilen yenileme süreci içerisinde kendini tekrardan eski haline getirmeyi başarabiliyor. Bu durum diğer deyişle pasivasyon adıyla bilinmektedir. Bu özellik Titanyum gibi diğer malzemelerde de görüldüğü gibi kalite konusunda en iyi seçenekleri kullanıcılarına sunmaktadır. paslanmaz çelik sahibi olmak isteyen kullanıcılar https://www.karacapaslanmaz.com/ internet adresinden istediği ölçülerde paslanmaz çelik malzeme üretimini sağlayabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir